Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E968 - Erytritol

Charakteristika:
Jedná sa o cukrový alkohol, ktorý sa prirodzene vyskytuje v mnohých druhoch ovocia a vo vyšších koncentráciách v potravinách ako napr. sójovej omáčke, v syre, vo víne či v pive. V potravinách má funkciu zvýrazňovača arómy, zvlhčovadla, náhradného sladidla, stabilizátora, zahusťovadla, sekvestrantu. Disponuje radom pozitívnych vlastností – nízky glykemický index, nízky obsah kalórií, nízky preháňavý účinok. Má formu bielych granúl alebo prášku, ktorý je podobný bežnému cukru. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi a nemá vplyv ani na hladinu inzulínu. Výrobcovia látky odporúčajú nepoužívať Erytritol ako 100% náhradu cukru, ale používať ho v kombinácii s inými sladidlami.

Použitie:
Používa sa do náplní do pečiva, cukroviniek, žuvačiek, mliečnych nápojov, cukríkov, mrazených dezertov, pudingov, nízkokalorických nápojov a ďalších potravín. Má funkciu zvýrazňovača arómy, zvlhčovadla, náhradného sladidla, stabilizátora, zahusťovadla, sekvestrantu. Erytritol sa používa samostatne alebo v kombinácii s inými nízkokalorickými sladidlami.

Výroba:
Vyrába sa prirodzenou fermentáciou glukózy za prítomnosti mikroorganizmov, ktoré sa nazývajú Trichosporonoides megachiliensis. Následne prebehne filtrácia, kryštalizácia a sušenie.

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Zvlhčujúce látky

Zdroje:

967. Sweetening agent: Erythritol (WHO Food Additives Series 44) – [web]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Nariadenie Komisie (EÚ) 2015/1832 z 12. októbra 2015 – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.