Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E967 - Xylitol

Charakteristika:
Xylitol je prírodné sladidlo, ktoré je takmer rovnako sladké ako sacharóza, s tým, že má iba dve tretiny kalórií. Má funkciu nielen sladidla, ale aj stabilizátora, zvlhčovadla alebo plnidla v nízkokalorických potravinách. Na jazyku vytvára príjemný chladivý pocit (preto sa používa v žuvačkách). Látka sa prirodzene vyskytuje v ovocí, zelenine, kukuričných strukoch, ovse alebo hubách. Výhodou xylitolu je jeho vlastnosť, kde nepôsobí negatívne na zuby, naopak, veľmi priaznivo. Metabolické premeny xylitolu nepotrebujú inzulín (vhodné pre diabetikov). U výrobcov potravín je obľúbený (je ľahké vymeniť bežný cukor za xylitol).

Použitie:
Používa sa ako prísada do žuvačiek, cukroviniek, zmrzlín, čokolád, marmelád, rôznych pastiliek, ako plnidlo do nízkokalorických potravín alebo ako stolové sladidlo. Ďalej má využitie v zubných pastách

Výroba:
Predtým sa vyrábal z brezového dreva. Teraz sa získava z rastlinnej hemicelulózy (z kukurice, malín, sliviek).

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Zvlhčujúce látky

Zdroje:

Eat safe, Bill Statham – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.