Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E966 - Laktitol

Charakteristika:
Jedná sa o nízkokalorické sladidlo, ktoré sa používa aj ako zvlhčovadlo. Obsahuje cca 50% objemu kalórií oproti sacharóze, ale dosadzuje iba cca 40% jej sladkosti, jeho chuť je ale veľmi dobrá. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi, teda je to látka vhodná pre diabetikov. Používa sa v kombinácii s ďalšími sladidlami. Má tiež funkciu plnidla v nízkokalorických potravinách. Stimuluje rast probiotických baktérií v tenkom čreve. Nespôsobuje zubný kaz.

Použitie:
Používa sa najmä v cukrovinkách a žuvačkách, menej často v alkoholických/nealkoholických nápojoch, mäsových výrobkoch, instantných jedlách, pikantných omáčkach a v ďalších potravinách. Má tiež funkciu plnidla v nízkokalorických potravinách. Ako samostatné sladidlo sa takmer nepoužíva.

Výroba:
Získava sa z mliečneho cukru – laktózy, na výrobu sa teda využíva mlieko.

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Zvlhčujúce látky

Zdroje:

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Lactitol | The Calorie Control Council – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.