Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E965 - Maltitol

Charakteristika:
Maltitol je sladidlo, stabilizátor, emulgátor a zvlhčujúca látka v potravinách. Používa sa na nahradenie sacharózy. Jeho sladkosť dosahuje cca 75-90% sladkosti sacharózy, ale obsahuje polovičnú energiu. Stimuluje rast probiotických baktérií v tenkom čreve. Nespôsobuje kazenie zubov. Časť cukrového alkoholu sa nevstrebáva do krvi, ale je spracovaná fermentáciou až v hrubom čreve.

Použitie:
Použitie látky je v žuvačkách, rôznych sladkostiach (hlavne v marcipánoch a v nugáte), mrazených krémoch, býva súčasťou stolných sladidiel a pod. Používa sa tiež v kozmetických výrobkoch alebo v tabaku.

Výroba:
Látka sa vyrába hydrogenáciou maltózy, čo je cukor získaný zo škrobov.

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Zvlhčujúce látky

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
790. Maltitol and maltitol syrup (WHO Food Additives Series 32) – [web]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.