Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E961 - Neotám

Charakteristika:
Neotám je biely kryštalický prášok, rozpustný vo vode. Rovnako ako aspartám obsahuje kyselinu asparagovú, fynalalanín a metylester. Používa sa ako umelé sladidlo, ktoré je až 8000-krát sladšie ako sacharóza. Na rozdiel od ostatných umelých sladidiel je tepelne stabilný (predovšetkým, ak sa vyskytuje v sušených potravinách), avšak v potravinách s nízkym pH je stabilný iba po dobu dvoch až troch mesiacov.

Použitie:
Používa sa ako umelé sladidlo a zvýrazňovač chuti. Najčastejšie sa pridáva do nápojov, jogurtov a žuvačiek. Taktiež maskuje nežiaducu pachuť sójových výrobkov. Často sa vyskytuje v sušených nízkoenergetických nápojoch, diétnych výrobkoch, potravinách určených na športovú výživu, v instantných potravinách či pikantných omáčkach. Rovnako sa môže vyskytovať aj v sladkostiach, zmrzlinách, mrazených dezertoch, sirupoch, ovocných džúsoch, sódach, džemoch, pudingoch a želatínach.

Výroba:
Vyrába sa metyláciou dipeptidu aspartámu.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Látky zvýrazňujúce chuť a vôňu

Zdroje:

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Neotame – wikipedie – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.