Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E959 - Neohesperidín DC

Charakteristika:
Jedná sa o syntetické sladidlo, prípravok na zvýraznenie chuti a arómu, regulátor chuti. Látka je mnohonásobne sladšia ako bežný stolný cukor (asi 1000x) a má ľahkú chuť mentolu. V horkých potravinách znižuje horkosť a dodáva sladšiu chuť.

Použitie:
Používa sa v pekárskych výrobkoch, nápojoch, raňajkových cereáliách, syroch, žuvačkách, korení, vaječných výrobkoch, rybích produktoch, mrazených ovocných zmrzlinách, želé, instantnej káve či čaji, džemoch, mliečnych produktoch, orechových výrobkoch, sladkých omáčkach. Využíva sa aj v pivovarníctve, do zubných pást či ústnych vôd. Používa sa tiež ako prísada do krmív.

Výroba:
Vyrába sa extrahovaním horkej látky (neohesperidín) z grapefruitových šupiek, nezrelých pomarančov. Táto látka je ošetrená lúhom a premenená na Neohesperidín DC.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Látky zvýrazňujúce chuť a vôňu

Zdroje:

A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.