Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E957 - Taumatín

Charakteristika:
Ide o zmes intenzívnych proteínov rastliny Thaumatococcus daniellii, ktorá sa vyskytuje v západnej Afrike. Je približne 2000- až 3000-krát sladší ako bežný cukor. Neobsahuje žiadne kalórie. Po stáročia bolo sladidlo využívané miestnymi obyvateľmi. Vzhľadom k jeho chuti (vôňa po sladkom drievku) a dobrej zlučiteľnosti s ostatnými sladidlami sa používa najmä ako zvýrazňovač chuti. Nespôsobuje kazenie chrupu. Má oneskorený nástup sladkej chuti, ktorá ale pretrváva niekoľko minút.

Použitie:
Z uvedených dôvodov je látka používaná na výrobu mnohých sladkostí, žuvačiek, nápojov a pod. Ďalej je látka využívaná na výrobu zubných pást, vitamínových prípravkov, v krmivách pre zvieratá a ďalšie. Podľa výskumov látka nemá žiadne nežiaduce účinky. Často sa používa v Japonsku.

Výroba:
Získava sa vodnou extrakciou proteínov zo západoafrickej trvalej rastliny Thaumatococcus daniellii.

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Náhradné sladidlá

Zdroje:

A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.