Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E951 - Aspartám

Charakteristika:
Jedná sa o syntetické sladidlo, ktoré je cca 200x sladšie ako cukor. Zvýrazňuje arómu. Používa sa vo viac ako 6000 potravinách po celom svete. Látka nie je stabilná pri zahrievaní – stráca svoju sladkosť. V tele sa rozkladá na 3 látky – fenylalanín, kyselinu asparagovú a metanol. Zvyšuje chuť do jedla. Má schopnosť zvýrazňovať sladivosť ďalších syntetických sladidiel.

Použitie:
Aspartám sa používa ako náhrada cukru na bežné sladenie, na výrobu sypkých nápojov, čajov, žuvačiek, niektorých jogurtov, niektorých dezertov, pudingov, raňajkových cereálií, mrazených krémov, majonézy, horčice, nakladanej zeleniny a ovocia, vitamínových doplnkov a ďalších. Väčšinou sa nepoužíva v pokrmoch, ktoré je nutné zahrievať, tepelne upravovať.

Výroba:
Aspartám sa vyrába synteticky z aminokyseliny fenylanín a z kyseliny asparagínovej.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-5

Zaradené do skupiny:

Náhradné sladidlá

Zdroje:

Dichlordifluormethan – Wikipedie – [web]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.