Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E950 - Acesulfám K

Charakteristika:
Ide o biele kryštalické sladidlo a zvýrazňovač chuti. Je cca 200x sladší ako cukor, má jemne horkastú chuť, ktorá je potlačená kombináciou s ďalšími sladidlami. Má schopnosť zvýrazňovať sladivosť ďalších syntetických sladidiel. Nemá žiadne kalórie. Vyznačuje sa dlhou trvanlivosťou a odolnosťou voči vysokým teplotám, je rozpustné vo vode. Môže sa použiť aj na varenie. Písmeno K symbolizuje chemický prvok draslík. Často sa zmiešava s maltodextrínmi.

Použitie:
Používa sa v cukríkoch, nealkoholických a alkoholických nápojoch, instantných nápojoch, pekárskych výrobkoch, jogurtoch, mrazených dezertoch, žuvačkách, želatíne, konzervovaných výrobkoch, pudingoch, instantnej káve. Využíva sa tiež samostatne ako stolné náhradné sladidlo v podobe tabletiek. Ďalej v hygienických potrebách alebo farmaceutických výrobkoch.

Výroba:
Látka sa vyrába synteticky metyláciou oxatiazínu uhoľnatého, následnou kryštalizáciou a zmiešaním s draselným hydroxidom. Látku vyrába spoločnosť Hoechst AG (teraz Nutrinova), ktorá ju tiež objavila.

Skóre škodlivosti:

safety-score-4

Zaradené do skupiny:

Látky zvýrazňujúce chuť a vôňu

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.