Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E927b - Močovina

Charakteristika:
Močovina je produktom metabolizmu (aminokyselín) cicavcov obojživelníkov a niektorých rýb, vyskytuje sa v ľudskom moči (približne v objeme 20 gramov/deň. Má formu bezfarebných kryštálov bez zápachu, s jemnou slanou chuťou. Disponuje schopnosťou dodať pečivu hnedú farbu napr. praclíkom. Z medicínskeho hľadiska funguje močovina ako diuretikum (lokálne antiseptikum) na redukciu objemu vody v tele, najväčšie využitie má ako hnojivo.

Použitie:
Používa sa ako prídavok do kysnutého pečiva, vo víne a v žuvačkách (upravuje ich štruktúru). V lekárstve sa používa ako lokálne antiseptikum. Priemyselne sa používa ako hnojivo, zložka lepidiel, surovina na výrobu plastických hmôt, prísada do cigariet, zubných pást.

Výroba:
Komerčne je vyrábaná z amoniaku a oxidu uhličitého. Vyrába sa v podobe granúl, vločiek, guličiek, kryštálov a roztokov.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Látky zlepšujúce múku

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Močovina – Wikipedie – [web]
798. Urea (WHO Food Additives Series 32) – [web]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.