Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E926 - Oxid chloričitý

Charakteristika:
Ide o žlto až ľahko červenkastý plyn s nepríjemným zápachom. Látka je používaná ako bieliace činidlo do múky, na čistenie pitnej vody, prísada proti mikróbom v znečistenej vode a na umývanie ovocia a zeleniny v obmedzenom množstve. Tiež sa používa na vyplachovanie zariadení určených na spracovanie obalu ovocia a zeleniny, kde pôsobí ako konzervant. Pri použití na čistenie vody vzniká vedľajší produkt chloritan, ktorého použitie je obmedzené.

Použitie:
Používa sa na čistenie pitnej vody, bielenie škrupín vlašských orechov alebo škrobov, bielenie papiera, umývanie ovocia a zeleniny, do obalov používaných na ovocie a zeleninu. Tiež sa používa pri spracovaní hydiny.

Výroba:
Oxid chloričitý sa vyrába z kyseliny soľnej a hypochloritu sodného.

Skóre škodlivosti:

safety-score-4

Zaradené do skupiny:

Látky zlepšujúce múku

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Eat safe, Bill Statham – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
CLO2.cz – chlordioxid – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.