Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E905b - Ropná vazelína

Charakteristika:
Vazelína je prečistená zmes rafinovaných polotuhých uhľovodíkov z ropy. Bezfarebná, priehľadná, bez zápachu a bez chuti.

Použitie:
Slúži na vytvorenie lesklého ochranného povrchu napríklad pri zelenine (paradajky, baklažán, uhorka, paprika a podobne), svoje uplatnenie má aj ako lubrikant (sťažuje pripečenie výrobkov k forme, plechu alebo ku krájaciemu nožu). Výrobkom poskytuje lesklý vzhľad a zabraňuje stratám vody a vlhkosti – predlžuje ich trvanlivosť (hlavne pri ovocí a zelenine). Môže byť použitý ako zložka laxatívnych prípravkov (preháňavé látky). Môže byť použité ako rozpúšťadlo alebo činidlo proti peneniu.

Výroba:
Ide o zmes polotuhých uhľovodíkov, ktorá sa získava rafináciou a čistením ropných minerálnych olejov. Táto zmes môže obsahovať povolené syntetické antioxidanty.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Nosiče a rozpúšťadlá

Zdroje:

A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Food-Info.net : E-numbers : 905 : Paraffins – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.