Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E904 - Šelak

Charakteristika:
Šelak je polyesterová živica, získavaná výlučkom hmyzu. Nie sú známe žiadne nežiaduce vlastnosti. Bielený šelak je špinavo biela amorfná zrnitá živica.

Použitie:
Slúži na vytvorenie lesklého povrchu napríklad pri cukrovinkách (lentilky a želé cukríky) alebo pri výrobkoch s čokoládovým povrchom. Môže sa použiť ako poťahová látka u tabletiek. Nájdeme ho v sušenom ovocí, v orechových jadrách, alebo v zrnkovej káve. Výrobkom poskytuje lesklý vzhľad a zabraňuje stratám vody a vlhkosti – predlžuje ich trvanlivosť (hlavne pri ovocí a zelenine). Vo farmácii sa používa na poťahovanie tabliet. V nepotravinárskom prostredí šelak nájdeme v lepidlách, prípravkoch na podlahu, v kožiarskom priemysle.

Výroba:
Šelak je polyesterová živica, získavaná zo živicového výlučku hmyzu Laccifer (Lachardia) lacca Kerr (čeľade Coccidae). Na bielenie sa šelak rozpustí vo vodnom roztoku uhličitanu sodného a vlastné bielenie sa vykonáva roztokom chlórnanu sodného, ​​po ktorom nasleduje vyzrážanie vybieleného šelaku zriedenou kyselinou sírovou a sušenie vzniknutého produktu. Šelak zbavený vosku sa pripravuje ďalším spracovaním, pri ktorom sú prítomné vosky odstraňované filtráciou. Vyrába sa prevažne v Indii.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Leštiace látky

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]
Food-Info.net : E-numbers : E904 : Shellac – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.