Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E903 - Karnaubský vosk

Charakteristika:
Karnaubský vosk je prečistený vosk, získavaný z listov brazílskej tropickej palmy Copernicia cerifera. Jedná sa o svetlo žltú až svetlo hnedú, tvrdú a krehkú trblietavú látku s čistým lomom a príjemnou vôňou. Je zložitou zmesou celého radu chemických zlúčenín, ktorých hlavný podiel predstavujú estery, ako sú napríklad alifatické estery, hydroxyestery, diestery kyseliny škoricovej a dvojsýtnych alkoholov. Vosk obsahuje tiež voľné kyseliny a živice. Nie sú známe žiadne jej nežiaduce vlastnosti.

Použitie:
Slúži na vytvorenie lesklého povrchu napríklad ovocia (citrusy, jablká, melóny a podobne), zeleniny, cukroviniek (lentilky a želé cukríky) alebo pri výrobkoch s čokoládovým povrchom. Nájdeme ho v sušenom ovocí, v orechových jadrách, pekárskych výrobkoch, v syroch a káve alebo žuvačkách, ďalej ho nájdeme vo výrobkoch s príchuťou medu. Výrobkom poskytuje lesklý vzhľad a zabraňuje stratám vody a vlhkosti – predlžuje ich trvanlivosť (hlavne pri ovocí a zelenine). Nájdeme ho aj vo sviečkach alebo leštiacich voskoch.

Výroba:
Karnaubský vosk je prečistený vosk, získavaný z listov brazílskej tropickej palmy Copernicia cerifera (Aruda) Mart. (syn. Copernicia purnifera (Muell.)).

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Leštiace látky

Zdroje:

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]
Food-Info.net : E-numbers : E903 : Canauba wax – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.