Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E901 - Včelí vosk

Charakteristika:
Včelí vosk je zmesou esterov mastných kyselín a mastných alkoholov, uhľovodíkov a voľných mastných kyselín. Obsahuje tiež menšie množstvo voľných mastných alkoholov. Používa sa ako ochranný film na ovocí, v žuvačkách alebo vo výrobkoch s príchuťou medu. Biely vosk je biela alebo žltkasto biela pevná látka, ktorá je v tenkej vrstve priesvitná a slabo charakteristicky vonia po mede. Žltý vosk je žltá alebo svetlohnedá pevná látka, ktorá slabo charakteristicky vonia po mede.

Použitie:
Slúži na vytvorenie lesklého povrchu napríklad ovocia (citrusy, jablká, melóny a podobne), zeleniny, cukroviniek (lentilky a želé cukríky) alebo pri výrobkoch s čokoládovým povrchom. Nájdeme ho v sušenom ovocí, v orechových jadrách, pekárskych výrobkoch, v syroch a káve alebo žuvačkách, ďalej ho nájdeme vo výrobkoch s príchuťou medu. Výrobkom poskytuje lesklý vzhľad a zabraňuje stratám vody a vlhkosti – predlžuje ich trvanlivosť (hlavne pri ovocí a zelenine). Nájdeme ho aj v krémoch a ďalších kozmetických prípravkoch, kde rovnako ako pri ovocí ochraňuje šupku, tak v ľudskom tele ochraňuje pokožku, pery a podobne.

Výroba:
Včelí vosk je vosk z plástu včiel čeľade Apidae (napr. Apis mellifera L.). Z plástu sa získava po tom, čo z nich bol odstránený med. Pomocou horúcej vody, pary alebo slnečného tepla sa materiál plástu taví, roztavený produkt sa filtruje a odlievajú sa z neho tabuľky žltého včelieho vosku. Biely vosk sa zo žltého získava bielením vhodnými oxidačnými činidlami (napr. peroxidom vodíka, kyselinou sírovou) alebo pôsobením slnečného svetla.

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Leštiace látky

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]
Food-Info.net : E-numbers : E901 : Bees wax – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.