Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E900 - Dimetylsilikónový olej

Charakteristika:
Používa sa ako prostriedok proti penivosti, zabraňuje tvorbe peny, používa sa ako protispekavá látka a tiež zabraňuje prskaniu oleja. Jedná sa o číru bezfarebnú viskóznu kvapalinu. Svoje použitie má aj v zdravotníctve. Nie sú známe žiadne nežiaduce vlastnosti.

Použitie:
Používa sa ako prípravok proti tvorbe peny napríklad pri výrobe vína, marmelád, cukru, kvasníc, želatíny, žuvačiek, instantnej kávy, kávových produktov, mliečnych a ovocných štiav, sirupov a podobne. Zabraňuje prskaniu tukov a olejov. Svoje použitie má aj ako protispekavá látka. Môže sa používať aj ako ochranný film pri preprave napríklad banánov – bráni vzniku hnedých škvŕn, otlakov a podobne.

Výroba:
Získava sa z oxidu kremíka alebo z látok obsahujúcich polysiloxán. Polydimethylsiloxan sa často užíva priamo v dodávanom stave alebo ako kvapalina, obsahujúca 4 % až 5 % silikagélu, prípadne vo forme vodnej emulzie, ktorá okrem silikagélu obsahuje tiež emulgačné a konzervačné prísady. Z kvapalín, obsahujúcich silikagel, je možné polydimethylsiloxan izolovať odstredením pri cca 20 000 ot./min.

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Protispekavé látky

Zdroje:

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]
Food-Info.net : E-numbers : E900 : Dimethyl-polysiloxane – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.