Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E575 - Glukonolaktón

Charakteristika:
Látka, ktorá sa používa ako antioxidant (viaže niektoré kovy, zabraňuje zriedeniu horčíka a vápnika, bráni rastu niektorým mikroorganizmom. Nie sú známe žiadne nežiaduce vlastnosti.

Použitie:
Používa sa ako okysľujúca látka, antioxidant zvyšujúci účinnosť ďalších antioxidantov. Nájdeme ho v nápojoch (napríklad sirupoch, vo víne kde zabraňuje vzniku zákalov), v zmesiach na výrobu sladkých ciest, kde funguje ako kypriaca látka. Nájdeme ho aj v salámach, jogurtoch, tofu. Ďalej môže slúžiť ako kyslá zložka sypkých zmesí na výrobu dezertov a nápojov. Vo svojej prirodzenej podobe sa vyskytuje vo víne alebo mede. Môže byť použitý pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Výroba:
Ide o látku vznikajúcu v kyslom prostredí z kyseliny glukónovej (E574) – veľmi často je obsiahnutá v potravinách prírodnou cestou – vzniká premenou cukrov.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Sekvestranty

Zdroje:

Food-Info.net : E-numbers : E575 : Glucono-delta-lactone – [web]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.