Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E570 - Mastné kyseliny

Charakteristika:
Mastné kyseliny predstavujú zmes organických kyselín, vyskytujú sa viazané v tukoch a získavajú sa z rastlinných a živočíšnych tukov. Jedná sa o tvrdú bielu alebo žltkastú, lesklú kryštalickú látku poprípade biely až žltkastý prášok. Má slabú vôňu a chuťou pripomína loj, dobre sa rozpúšťa vo vode. Nie sú známe žiadne nežiaduce vlastnosti.

Použitie:
Používa sa ako maslová príchuť, nájdeme ju vo vanilkovej esencii, žuvačkách ako zvlhčujúca látka. Ďalej znižuje penivosť a funguje ako lubrikant. Hoci kyselina a stearany sú komerčne získané z rastlinných zdrojov, nemožno vylúčiť používanie živočíšnych tukov (vrátane bravčového a hovädzieho mäsa). Iba výrobca môže poskytnúť informácie o pôvode (avšak na obale sa bežne neuvádza). Preto sa neodporúča na konzumáciu pre osoby, ktorým ich viera alebo presvedčenie nedovoľuje jesť zvieracie produkty (napríklad pre vegánov, vegetariánov, moslimov, židov, hindov a podobne), avšak konečné rozhodnutie záleží na konkrétnej osobe.

Výroba:
Priemyselne sa väčšinou vyrába z bavlníkového oleja, ale je možné získavať stearín aj z iných rastlinných, poprípade živočíšnych tukov.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Zvlhčujúce látky

Zdroje:

A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]
Food-Info.net : E-numbers : E570 : Stearic acid – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.