Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E556 - Hlinitokremičitan vápenatý

Charakteristika:
Nájdeme ho v širokej škále produktov, kde zabraňuje tomu, aby sa výrobok spekal a stal sa nepoužiteľným, môže nosiť aj arómu. Považuje sa za bezpečnú látku.

Použitie:
Používa sa v kypriacom prášku, sušených smotanách do kávy a podobných sypkých náhradkách mlieka a smotany, ďalej ho nájdeme v kakau, strúhanom syre, sušenej zelenine, v sypkom korení, rôznych sypkých zmesiach. Tu všade absorbuje vodu a bráni zvlhnutiu výrobku. Smie sa používať ako protispekavá látka pri suchých práškovitých výrobkoch (cukor, korenie, jedlá soľ, náhrady soli), pri tabletovaných potravinách, plátkových tvrdých a tavených syroch. Môže byť použitý pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Výroba:
Získava sa z prírodných zdrojov alebo z kremičitého piesku a hydroxidu vápenatého a hliníka za vysokých teplôt. Vzniká jemný biely polietavý prášok.

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Protispekavé látky

Zdroje:

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]
Food-Info.net : E-numbers : E556 : Calcium aluminium silicate – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.