Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E526 - Hydroxid vápenatý

Charakteristika:
Hydroxid vápenatý slúži na úpravu pH, predĺženie trvanlivosti vajec alebo na spevňovanie potravín pri ich konzervovaní. Biele alebo skoro biele kôstky, vločky, kolíky, odliatky a podobne. Považuje sa za bezpečný. Nie sú známe nepriaznivé ani vedľajšie účinky na ľudské zdravie.

Použitie:
Používa sa na korekcie kyslosti ovocných štiav, vína alebo ako pomocná látka na spracovanie potravín. Predtým sa vo veľkom používal na predĺženie trvanlivosti vajec, dnes sa s týmto postupom stretneme iba v niektorých domácnostiach, kedy sa vajcia naložia do veľkej fľaše naplnenej vodným roztokom hydroxidu vápenatého o malej koncentrácii – vajcia sa tak rýchlo nepokazia ako v chladničke. V súčasnosti sa skôr využíva pri výrobe náhrady vajec z mlieka. Z melasy nám pomáha získavať zvyškový cukor, muškátový oriešok získava biely povrch. Používa sa pri spracovaní sladovej vody alebo tresiek. Používa sa na prípravu malty, bielenie stien chlievov, nájdeme ho aj v niektorých depilačných prípravkoch ako korektor pH.

Výroba:
Vzniká zmiešaním páleného vápna s vodou a vzniká takzvané hasené vápno. Vápno pálené sa vyrába tepelným rozkladom vápenca asi pri 1000 °C. Vzniká bezfarebný oxid vápenatý = pálené vápno.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Kyseliny a regulátory kyslosti

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.