Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E520 - Síran hlinitý

Charakteristika:
Síran hlinitý slúži na reguláciu kyslosti a na spevňovanie konzervovanej zeleniny a mäsa. Bezfarebné kryštály rozpustné vo vode, bez zápachu s mierne sladkastou chuťou.

Použitie:
Používa sa ako spevňujúca látka v nakladanej zelenine (výroba sladkokyslých uhoriek v náleve), konzervovaných mäsových výrobkoch. Upravuje pH a zamedzuje prítomným kovom urýchľovať nežiaduce reakcie, ktoré môžu viesť k zníženiu kvality produktov (zmena farby, konzistencia, žltnutie). Ďalej sa s ním môžeme stretnúť v niektorých dezodorantoch. Síran hlinitý sa používa hlavne v chemickom priemysle na čistenie odpadových vôd – používa sa ako koagulačné alebo flotačné činidlo – vo vode vytvoria zhluky nečistôt, ktoré sa následne nechávajú samovoľne sedimentovať v sedimentačných nádržiach.

Výroba:
Síran hlinitý je možné získať pridaním oxidu, uhličitanu alebo hydroxidu hlinitého do kyseliny sírovej. Môže sa získavať z odpadového hliníka. Produktom sú biele alebo bezfarebné kryštáliky, ktoré sa ľahko rozpúšťajú vo vode, nezapáchajúce s mierne sladkastou chuťou.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Plnidlá

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.