Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E516 - Síran vápenatý

Charakteristika:
Používa sa ako regulátor kyslosti, plnidlo, nosná a spevňujúca látka. Využíva sa na obohacovanie látok o vápnik. Prírodné ložiská sa nachádzajú v Európe a Amerike. Nie sú známe nepriaznivé ani vedľajšie účinky na ľudské zdravie. Biely až svetložltý prášok bez zápachu a chuti. Rozpúšťa sa vo vode, naopak v etanole ho nemožno rozpustiť prakticky vôbec.

Použitie:
Používa sa ku korekciám kyslosti výrobkov, ako protispekavá a kypriaca látka, látka zlepšujúca a spevňujúca cesto, zahusťovadlo marmelád, zakonzervovaného ovocia, nosič peroxidov na bielenie múky a syrov (v niektorých krajinách nie je povolené), zabraňuje stratám farebnosti. Používa sa pri výrobe syrov ako niva, gorgonzola, cottage. Zakonzervováva sladké papriky, paradajky, zemiaky. Môže sa použiť v zubných pastách ako abrazívum, absorbuje vzdušnú vlhkosť – vytvorí hydratovanú soľ a stvrdne.

Výroba:
Minerál sa prirodzene vyskytuje v Európe aj Amerike. Získavame ho aj priemyselne.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Protispekavé látky

Zdroje:

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.