Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E515 - Sírany draselné

Charakteristika:
Síran draselný sa vyskytuje v zmesi so síranmi sodnými a horečnatými. Oddeľuje sa rozpustením vo vode a kryštalizáciou. Jedná sa o biele kryštáliky horkastej chuti. Používa sa na úpravu kyslosti alebo ako náhrada kuchynskej soli. Minerál sa prirodzene nevyskytuje ako čistý. Síran draselný je aj zdrojom draslíka pre organizmus. Dobre sa rozpúšťa vo vode, naopak v etanole ho nemožno rozpustiť prakticky vôbec. Bližšie rozdelenie je 515(i) síran draselný a 515(ii) hydrogensíran draselný.

Použitie:
Používa sa na korekcie kyslosti výrobkov, na aromatizáciu potravinárskych výrobkov, alebo v pivovarníctve ako vodný roztok na zvýraznenie horkosti. Nájdeme ho vo výrobkoch s označením nízkokalorický dressing na šaláty, cukrovinkách, sladovom výťažku. Môže sa používať ako náhrada bežnej soli, preto ho nájdeme v potravinách s nízkym obsahom sodíka, môže sa používať ako hnojivo alebo detergent.

Výroba:
Získava sa rozpustením minerálu vo vode a následnou rekryštalizáciou. Alebo ho možno pripraviť chemicky. Získavame bezfarebné alebo biele kryštáliky, prípadne kryštalický prášok horkastej slanej chuti.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Kyseliny a regulátory kyslosti

Zdroje:

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.