Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E514 - Sírany sodné

Charakteristika:
Síran sodný je v prírode bežne vyskytujúca sa látka, ktorú je možné ťažiť alebo ju možno získať chemickou cestou. Používa sa ako regulátor kyslosti, ako potrava pre kvasné procesy prebiehajúce pri výrobe piva alebo v pekárstve alebo majú plniacu a nosnú funkciu. Stretnúť sa môžeme s bližším rozdelením na 514(i) síran sodný alebo 514(ii) hydrogensíran sodný. Ľudský organizmus tieto látky ľahko vstrebáva. Ide o prirodzene sa vyskytujúci minerál v dvoch formách. Prvá forma je „mirabilite“, čo je hydratovaný síran sodný, ktorý sa bežne vyskytuje v Kanade. Druhá forma je „thenardite“, tá je bezvodá a ťaží sa v Rusku. Farba prírodného minerálu môže byť od bielo až po svetlo ružovú.

Použitie:
Používa sa ku korekciám kyslosti výrobkov, ako potrava pre kvasnice pri výrobe piva alebo v pekárskom priemysle. Využívajú sa pri spracovaní pitnej vody. Môžu mať funkciu plnidla alebo nosnej látky – využitie na lepšie dávkovanie napríklad potravinárskych farbív, liekov, pracích práškov (kompaktné pracie prášky ich obsahujú nepatrné množstvo). Vo farmácii sa ďalej používa ako silné preháňadlo. Vyskytujú sa v žuvačkách, žuvacích cukríkoch a sušienkach. V potravinách je jeho koncentrácia nízka a nevyvoláva žiadne nežiaduce účinky (napr. na žuvačkách sa uvádza, že nadmerná konzumácia môže viesť až k hnačkovým ochoreniam).

Výroba:
Chemickou cestou získame bezfarebné alebo biele kryštáliky, prípadne kryštalický prášok, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe kuchynskej soli.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Plnidlá

Zdroje:

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 3/1999 – [web]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.