Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E510 - Chlorid amónny

Charakteristika:
Biela kryštalická látka alebo prášok rozpustný vo vode.

Použitie:
Chlorid amónny sa využíva pri výrobe chleba ako živná látka pre droždie. Rovnako bieli múku a zlepšuje vlastnosti cesta, funguje ako regulátor kyslosti a substancie zvýrazňujúcej chuť. Používa sa najmä v pekárskych výrobkoch, v ochucovadlách a pri výrobe kvasníc. Pre svoju ostro slanú chuť sa využíva na výrobu niektorých slaných druhov sladkého drievka a tiež zabraňuje tvorbe nežiaduceho sírovodíka vo víne a v pive. V športe sa chlorid amónny používa ako látka upravujúca trate na bežecké lyžovanie.

Výroba:
Priemyselne sa vyrába reakciou amoniaku s kyselinou chlorovodíkovou. Vyskytuje sa aj v prírodných ložiskách v oblastiach s hojnou vulkanickou činnosťou.

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Kyseliny a regulátory kyslosti

Zdroje:

A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Chlorid amonný – Wikipedie – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.