Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E509 - Chlorid vápenatý

Charakteristika:
Biela, jemne kryštalická až práškovitá silne hygroskopická látka.

Použitie:
Táto látka upravuje pH a funguje ako protispekavá a spevňujúca látka. Možno sa s ňou stretnúť v pekárskych výrobkoch, nealkoholických nápojoch, mäsových produktoch a údeninách. Používa sa ako spevňujúca látka v konzervovanom ovocí a zelenine, v marmeládach, konzervovaných paradajkách a tavených syroch. Pri výrobe syrov napomáha zrážaniu mlieka a ako potravinový doplnok slúži na obohacovanie potravín vápnikom. Ďalej zmäkčuje vodu používanú na výrobu piva a používa sa na úpravy pitnej a stolovej vody. V bezvodnej forme je pridávaný ako vysúšacia prísada do organických kvapalín a plynov.

Výroba:
Možno ho pripraviť reakciou uhličitanu vápenatého a kyseliny chlorovodíkovej alebo Solvayovým procesom. Rovnako sa vyskytuje v prírode v minerálnych ložiskách.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Kyseliny a regulátory kyslosti

Zdroje:

Chlorid vápenatý – Wikipedie – [web]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.