Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E503 - Uhličitan amónny

Charakteristika:
Uhličitan amónny je biela kryštalická alebo práškovitá látka; hydrogénuhličitan amónny je biely prášok bez zápachu, ktorý je iba čiastočne rozpustný vo vode. Stretnúť sa môžeme aj s označením 503(i) uhličitan amónny alebo 503(ii) hydrogénuhličitan amónny.

Použitie:
Uhličitany amónne sa používajú ako kypriace látky a prísady upravujúce pH. Objavujú sa v pekárenských výrobkoch a práškoch do pečiva; často tvoria kypriace látky v slanom pečive a v sušienkách.

Výroba:
Uhličitan amónny sa priemyselne pripravuje vstrekovaním amoniaku do roztoku oxidu uhličitého alebo zahrievaním zmesi chloridu či síranu amónneho a kriedy. Hydrogénuhličitan amónny sa obvykle získava preháňaním plynného oxidu uhličitého koncentrovanou amónnou vodou.

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Kyseliny a regulátory kyslosti

Zdroje:

Uhličitan amonný – Wikipedie – [web]
Ammonium bicarbonate – Wikipedia, the free encyclopedia – [web]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.