Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E500 - Uhličitany sodné

Charakteristika:
Pod označenie E500 Uhličitany sodné patria nasledujúce látky: Uhličitan sodný, hydrogénuhličitan sodný a seskvikarbonát sodný.

Použitie:
Uhličitan, hydrogénuhličitan a seskvikarbonát sodný majú podobné spektrum využitia, teda bývajú na potravinách súhrnne označované ako jedna látka (E500). Používajú sa na kontrolu kyslosti a ako kypriace látky. Sám uhličitan sodný má schopnosť viazať nežiaduce ióny kovov, čím zabraňuje zmenám farby, štruktúry, zrazeninám a žltnutiu potravín. S uhličitanom sodným sa stretneme v pekárskych výrobkoch, suchých zmesiach na výrobu nápojov a v margarínoch. Jeho kypriace účinky sa uplatňujú v slanom pečive, chleboch, oblátkach, bábovkách a podobne. Sódy sa uplatňujú pri výrobe skla, v papierenskom priemysle, pri výrobe mydiel, pracích prostriedkov a hasiacich prípravkov. Hydrogénuhličitan sodný sa okrem iného objavuje v práškových zmesiach na výrobu palaciniek, sušienok a muffínov a ako regulátor kyslosti v paradajkových polievkach alebo šerbetoch. Tiež sa používa ako neutralizátor v masle, smotane či zmrzlinách a využíva sa pri spracovaní olív pred konzerváciou, vo výrobkoch obsahujúcich kakao a v ​​konzervovanom hrášku.

Výroba:
Uhličitan sodný sa pripravuje napríklad elektrolýzou morskej vody; hydrogénuhličitan sodný tzv. Solvayovým procesom z chloridu sodného a amoniaku; sekvikarbonát sodný je zmesou oboch predchádzajúcich solí.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Sekvestranty

Zdroje:

Uhličitan sodný – Wikipedie – [web]
Hydrogenuhličitan sodný – Wikipedie – [web]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.