Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E481 - Stearoylaktylát sodný

Charakteristika:
Krémovo sfarbený prášok alebo krehká pevná látka s charakteristickým zápachom.

Použitie:
Emulgátor s rôznymi možnosťami uplatnenia. Predlžuje trvanlivosť cesta na výrobu chleba, žemlí, taštičiek či tortíl, používa sa v niektorých margarínoch, v práškových náhradách mlieka a kávy, v pudingoch, trvanlivých šľahačkách, cukrovinkách, na výrobu snackov na báze obilnín a zemiakov, mäsových konzerv, zmrzlín, žuvačiek a podobne. Má využitie ako stabilizátor, slúži na homogénne premiešavanie potravín na báze vody a oleja a uľahčuje šľahanie vaječných bielkov. Táto látka sa často pridáva aj do kŕmenia pre psy a mačky.

Výroba:
Pripravuje sa esterifikáciou kyseliny stearovej kyselinou mliečnou a potom čiastočnou neutralizáciou uhličitanom sodným alebo hydroxidom sodným.

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Stabilizátory

Zdroje:

Sodium stearoyl lactylate – Wikipedia, the free encyclopedia – [web]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.