Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E471 - Mono a diglyceridy mastných kyselín

Charakteristika:
Ide o najčastejšie používané stabilizátory a emulgátory – nachádzajú sa v pekárskych výrobkoch, cukrovinkách, mrazených dezertoch, slanom pečive, margarínoch, stuženom tuku, majonézach, sušenom mlieku, práškovej smotane, čokoláde, žuvačkách, mäsových pomazánkach. Mono- a diglyceridy mastných kyselín sú súčasťou bežných tukov – triglyceridov a môžu vznikať samovoľne pri úprave potravín. S účinnosťou od 9. 6. 2019 sa môžu použiť aj ako leštiaca látka na povrchové ošetrenie čerstvého ovocia a zeleniny. Na povrchu potom tvorí tenkú, inertnú, fyzickú bariérovú vrstvu proti strate vlhkosti a oxidácii za účelom ochrany výživovej akosti a predĺženia trvanlivosti. Určené iba na povrchové ošetrenie citrusových plodov, melónov, ananásov, banánov, papájí, mang, avokád a granátových jabĺk.

Použitie:
Tieto látky sú využívané ako emulgátory, stabilizátory a protispekavé látky. Vyskytujú sa v pekárenských výrobkoch, ako sú napríklad bábovky, koláče alebo chlieb. V rámci EÚ sa objavujú v čoraz väčšom množstve potravín, napríklad v prášku do pečiva, kockovom cukre či cesnakovom a cibuľovom granuláte. Niektoré soli mastných kyselín sa používajú ako lubrikanty alebo látky zabraňujúce prichyteniu.

Výroba:
Pripravujú sa čiastočnou esterifikáciou glycerolu vybranými prírodnými mastnými kyselinami. Možno ich získať zo živočíšnych tukov i rastlinných olejov – teda napríklad z bravčovej masti a loja alebo z bavlníkového, sójového či slnečnicového oleja.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Stabilizátory

Zdroje:

S.I. No. 35/1980 — Health (Emulsifiers, Stabilisers, Thickening and Gelling Agents in Food) Regulations, 1980. – [web]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.