Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E459 - Beta - cyklodextrín

Charakteristika:
Cyklodextríny sú cyklické molekuly, v ktorých jednotlivé skupiny atómov tvoria kruh. Na tento kruh sa následne môžu viazať niektoré menšie molekuly. Beta-cyklodextrín je tvorený kruhom so siedmimi glukózovými zvyškami.

Použitie:
Tieto látky pôsobia ako stabilizátory potravinárskych farbív, príchutí a vitamínov. Ďalšie ich použitie zahŕňajú napríklad odstraňovanie kofeínu z kávy, čaju alebo redukovanie hladiny cholesterolu vo vajciach a ďalších potravinách. Z cyklodextrínov sa môžu vyrábať kapsule na uchovávanie liekov a uplatniť sa môžu aj v priemysle ako katalyzátory chemických reakcií.

Výroba:
Cyklodextríny všeobecne vznikajú pôsobením niektorých enzýmov na molekuly hydrolyzovaných škrobov.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Stabilizátory

Zdroje:

Cyklodextrin – Wikipedie – [web]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.