Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E452 - Polyfosforečnany (sodný, draselný a vápenatý)

Charakteristika:
Medzi polyfosforečnany (niekedy tiež metafosforečnany) zahrnuté pod označenie E452 patria: polyfosforečnan sodný (nazývaný Grahamova alebo Madrellova soľ), polyfosforečnan draselný (Kurrolova soľ), polyfosforečnan sodnovápenatý, polyfosforečnan sodnovápenatý.

Použitie:
Polyfosforečnany sa pridávajú do mäsových výrobkov a rýb, pretože majú schopnosť viazať a udržovať v nich vodu a tiež v nich zabraňovať nežiaducim reakciám prítomných kovov. Rovnako môžu pôsobiť ako taviace soli v tavených syroch alebo ako živná prísada do kvasiniek. Uplatnenie nachádzajú aj v šľahačkách v spreji či v smotanách v prášku.

Výroba:
Ložiská Grahamovej soli sa nachádzajú voľne v prírode pod povrchom zeme; synteticky sa polyfosfáty pripravujú rekryštalizáciou nasýtených vodných roztokov.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Zvlhčujúce látky

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.