Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E451 - Trifosforečnany - sodný a draselný

Charakteristika:
Trifosforečnany majú podobnú vlastnosť ako Difosforečnany, viazať vodu. Ide o regulátory kyslosti či tlmivé roztoky rozpustné vo vode.

Použitie:
Trifosforečnany sa najčastejšie pridávajú do mäsových výrobkov, pretože majú schopnosť viazať a udržiavať v nich vodu. Nachádzajú sa tiež v sladkostiach, majonézach, šalátových zálievkach alebo sladových výťažkoch. Je využívaný aj v pracích prostriedkoch a detergentoch.

Výroba:
Najrozšírenejší z trifosforečnanov – trifosforečnan sodný sa pripravuje kalcináciou zmesi hydrogén- a dihydrogénfosforečnanu sodného. Ďalším spôsobom výroby trifosforečnanov môžu byť reakcie hydroxidu sodného alebo draselného s kyselinou tri-polyfosforečnou.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Modifikované škroby a zahusťovadlá

Zdroje:

A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Chemie a technologie sloučenin fosforu, Ing. Miroslav Richter, Ph.D. – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.