Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E450 - Difosforečnany

Charakteristika:
Pod označenie E450 môžu spadať nasledujúce zlúčeniny: Difosforečnan disodný, Difosforečnan trisodný, Difosforečnan tetrasodný, Difosforečnan didraselný, Difosforečnan tetradraselný, Difosforečnan divápenatý, Dihydrogendifosforečnan vápenatý. Ich účinky v potravinách sú podobné, preto sa o nich možno hovoriť všeobecne pod súhrnným označením difosforečnany. Všetky sú rozpustné vo vode.

Použitie:
Pôsobia ako látky upravujúce kyslosť, kypriace látky, stabilizátory, emulgátory a taviace soli. Ďalšie ich schopnosti zahŕňajú bránenie nežiaducim reakciám prítomných kovov a viazanie štiav pri výrobe mäsových výrobkov. Možno ich nájsť v údeninách, mäsových a pekárenských výrobkoch, tavených syroch alebo práškových zmesiach na výrobu čokoládových nápojov.

Výroba:
Každý z vyššie uvedených difosforečnanov možno pripraviť špecifickou reakciou, v ktorej figuruje kyselina fosforečná.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Taviace soli

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.