Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E436 - Polyoxyetylénsorbitantristearát

Charakteristika:
Ide o emulgátor, stabilizátor a odpeňovač. Polysorbát 65 má podobné vlastnosti aj použitie ako E433.

Použitie:
Polysorbát 65 sa pridáva do pečiva, aby zostalo dlhšie čerstvé a zároveň spevňuje cesto. Rovnomerne rozkladá vyskytujúce sa arómy a farbivá v potravinách. Využíva sa v instantnej smotane do kávy ako látka zlepšujúca jej rozpustnosť a v umelých šľahačkách zamedzuje oddeleniu oleja. Vo výrobkoch práškového charakteru má funkciu zvlhčovadla. Ďalej sa pridáva do pekárenských výrobkov, tortových zmesí, poliev a náplní, do stužených olejov, cukroviniek, zmrzlín, mrazených vaječných krémov, ovocných drení, do zálievok, instantných náhradiek mlieka, do majonéz a nízkokalorických dressingov. Môže tiež zlepšovať vstrebávanie látok rozpustných v tukoch.

Výroba:
Látka sa vyrába synteticky. Polysorbát 65 je zmes sorbitolu polymerizujúcim s etylénoxidom a olejovými estermi s priemernou dĺžkou polymérového reťazca 65 jednotiek, ktoré môžu byť živočíšneho pôvodu.

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Zvlhčujúce látky

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.