Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E421 - Manitol

Charakteristika:
Manitol je cukrový alkohol. Je to biela kryštalická látka, sladkej chuti a bez zápachu. V prírode sa vyskytuje napr. v zelere, morských riasach a olivách. Používa sa ako sladidlo, stabilizátor alebo zvlhčujúca látka.

Použitie:
Mannitol je veľmi vhodný ako náhradné sladidlo pre diabetikov (nezvyšuje hladinu inzulínu) a má menšiu kalorickú hodnotu ako cukor. Preto sa pridáva do výrobkov bez cukru, sladkostí, cukrových poliev, džemov, želé, nízkoenergetických jedál alebo sa používa na povrch cukroviniek (nepohlcuje vzdušnú vlhkosť). Ako sladidlo nespôsobuje toľko zubného kazu, čo sa využíva pri výrobe žuvačiek. Používa sa tiež ako stabilizátor, rozpúšťadlo pre farbivá a arómy, zvlhčujúca látka a plnidlo.

Výroba:
Priemyselne sa vyrába kvasením glukózy a maltózy pomocou baktérií Lactobacillus intermedius.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Zvlhčujúce látky

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.