Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E420 - Sorbitol

Charakteristika:
Sorbitol je cukrový alkohol bielej farby vyskytujúci sa ako práškový, tak aj v kvapalnej forme. Má príjemnú sladkú ľahkú chuť. V prírode sa vyskytuje v bobuliach napr. v jarabine, v hroznovom víne alebo v ďalšom ovocí (čerešne, slivky, hrušky, jablká). Používa sa predovšetkým ako sladidlo, stabilizátor a zahusťovadlo.

Použitie:
Sorbitol má v potravinárstve veľké zastúpenie ako náhradné sladidlo pre diabetikov; oproti cukru je o polovicu menej sladšia a baktérie v ústach ho horšie rozkladajú, čo sa využíva do žuvačiek, ktoré nespôsobujú vznik zubného kazu. Ako zahusťovadlo sa používa do sladkostí, ako stabilizátor a sladidlo pôsobí v mrazených dezertoch a pri výrobe rastlinných olejov sa využíva ako sekvestrant. Upravuje textúru a zvlhčuje mletý kokos a nealkoholické nápoje. Má vlastnosť viazať železnaté a meďnaté ióny, čím zabraňuje ich reakciám s inými látkami, ktoré by inak spôsobili stratu farby, textúry alebo žltnutia. Oproti cukru počas spracovania nevytvára hnedé sfarbenie, čo sa využíva v pekárskych výrobkoch. Absorbuje vodu, chráni jedlo proti vysúšaniu. Pridáva sa do cukroviniek s pepermintovou a mätovou príchuťou, do nízkokalorických jedál (maskuje pachuť sacharínu), môžeme ho nájsť v cukríkoch bez cukru, sirupoch, džemoch, sušenom ovocí, zmrzlinách a múčnikoch. Sladidlo Sorbit je zložené iba zo sorbitolu. Používa sa tiež do ústnych vôd a zubných pást. Jeho využitie nájdeme aj v lekárstve, kde sa používa na redukciu vody v tele a pri vnútrožilovom stravovaní.

Výroba:
Priemyselne sa vyrába hydrogenáciou glukózy, odpadového produktu pri výrobe škrobov.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Stabilizátory

Zdroje:

Food-Info.net : E-numbers : E420: Sorbitol – [web]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.