Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E418 - Guma gellan

Charakteristika:
Guma gellan je polysacharid, ktorý produkujú baktérie druhu Sphingomonas elodea. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor a želírujúca látka.

Použitie:
Využitie gumy gellan v potravinárstve je predovšetkým ako stabilizátor emulzií a pien, ďalej ako zahusťovadlo a želírujúca látka. Vytvára gély, ktoré vznikajú za studena alebo za tepla, a môžu byť stabilné pri teplotných výkyvoch. Pridáva sa do sójových, čokoládových, ovocných a kokosových nápojov, do želé, krémov, džemov a rôznych poliev. Je to látka znižujúca hladinu cholesterolu.

Výroba:
Priemyselne sa vyrába aeróbnym kvasením baktérií Sphingomonas elodea. Pri procese zahrievania sú mikroorganizmy usmrtené.

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Želírujúce látky

Zdroje:

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.