Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E416 - Guma karaya

Charakteristika:
Guma karaya je látka vyskytujúca sa vo vetvách Indického stromu druhu Sterculia urens. Používa sa ako stabilizátor, emulgátor a zahusťovadlo.

Použitie:
Guma karaya stabilizuje želatíny, želé cukríky, zmrzliny a šľahačky a používa sa ako plnidlo do citrónových krémov. Vďaka svojej citrónovej až korenistej príchuti sa pridáva do rôznych nápojov, zmrzlín, sladkostí, pekárenských výrobkov a poliev. Ako zahusťovadlo túto látku nájdeme v polievkach, omáčkach, zálievkach a majonézach. Vďaka schopnosti viazať vodu sa používa pri výrobe tavených syrov a mäsových výrobkov, kde má funkciu aj ako spojivo. Ďalej ju nájdeme v mrazených mliečnych dezertoch, mliečnych výrobkoch, cukrovinkách, pudingoch, jogurtoch a v nízkotučných dressingoch.

Výroba:
Získava sa z vetiev stromu Sterculia urens, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v Indii.

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Stabilizátory

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.