Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E414 - Arabská guma

Charakteristika:
Arabská guma je látka vyskytujúca sa v živici rôznych druhov akácií (napr. Acacia senegal, A. arabica). Je rozpustná vo vode a je to jeden z najstarších prírodných emulgátorov. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor a emulgátor.

Použitie:
Arabská guma sa používa ako zahusťovadlo, stabilizátor, emulgátor a zvlhčujúca látka. Väčšinou pôsobí v kombinácii s inými gélmi. Využíva sa predovšetkým pri výrobe cukroviniek, pretože znižuje tvorbu cukrových kryštálov a na povrchu spôsobuje hladký a lesklý film. To sa využíva aj pri výrobe cukrových poliev na pekárske výrobky alebo pri čokoládových výrobkoch a v syroch. Ako zahusťovadlo sa používa do želé, žuvačiek a rôznych poliev. Stabilizuje emulzie obsahujúce vodu a olej (fázy sa od seba neoddelia) a rovnaký účinok má aj pri pene v nápojoch typu Coca Cola a v pive. V zmrzlinách a mrazených krémoch tvoria malé kryštáliky a tým sa dosiahne správna konzistencia. V diétnych nápojoch slúžia ako zdroj rozpustnej vlákniny a v práškových nápojoch pôsobia ako nosič a stabilizátor arómy. Môžeme ho nájsť aj v cereálnych sušienkach, nízkokalorických dressingoch, majonézach, v nátierkach, nízkotučných jogurtoch, vanilkových práškoch, mrazených výrobkoch a v spracovanom mäse. Jeho uplatnenie nájdeme aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle (napr. pleťové masky, pleťové mlieka, laky na vlasy, pudrenky). Preukázalo sa, že môže znižovať hladinu cholesterolu a môže mať blahodarný vplyv na črevnú mikroflóru. Je súčasťou niektorých lepidiel napr. na poštových známkach.

Výroba:
Získava sa zo živice pri poranení kôry rôznych druhov akácií, ktoré sa vyskytujú predovšetkým v Afrike.

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Zvlhčujúce látky

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.