Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E413 - Tragant

Charakteristika:
Tragant je živica vytekajúca pri poškodení kôry ázijských kríkov rodu Astragalus gummifer, A. adscendens a A. microcephalus. Má lepkavú a slizovitú štruktúru. Je to látka bez zápachu, odolná voči teplu a kyselinám. Je to jeden z najstarších prírodných emulgátorov. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor a emulgátor.

Použitie:
Tragant je veľmi drahá prísada, preto sa používa pri výrobe potravín, pri ktorých je to nevyhnutné. Väčšinou sa jedná o potraviny obsahujúce olej a vodu, kde tragant spôsobuje, že sa tieto fázy od seba neoddelia. Pôsobí ako zahusťovadlo, stabilizátor a emulgátor. Vďaka svojej vlastnosti odolávať kyslému prostrediu sa používa do šalátových zálievok, ovocných náplní a omáčok. Do zmrzlín sa pridáva z dôvodu väčšieho objemu a lepšej textúry. Ďalej sa používa do ovocných želé, cukrových poliev na zdobenie, ovocných drení, do francúzskych dressingov, majonéz, nátierok, nízkotučných jogurtov, sladkostí a do spracovaného mäsa. Jeho uplatnenie nájdeme aj v kozmetike, kde sa používa napr. do vlasových prípravkov a krémov vďaka svojej vlastnosti vytvárať na povrchu ochranné filmy. Hojne sa využíva aj vo farmaceutickom priemysle. Preukázalo sa, že môže znižovať hladinu cholesterolu a môže mať blahodarný vplyv na črevnú mikroflóru.

Výroba:
Získava sa ako živica pri poranení kôry kríkov rodu Astragalus (po slovensky aj kozinec).

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Stabilizátory

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.