Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E401 - Alginát sodný

Charakteristika:
Alginát sodný je sodná soľ kyseliny alginovej, ktorá sa získava z hnedých rias. Je to viskózny koloidný roztok nerozpustný vo vode. Používa sa predovšetkým ako stabilizátor, zahusťovadlo a želírujúca látka.

Použitie:
Alginát sodný sa používa ako stabilizátor, zahusťovadlo, emulgátor a želírujúca látka do zmrzlín, mrazených dezertov, pudingov, ovocných želé, marmelád, do cukroviniek, krémov a džúsov, jogurtov, nízkotučných dressingov a majonéz a na potieranie. Ako zahusťovadlo vytvára s ďalšími hydrokoloidnými gélmi stále gélovité produkty. Spoločne s citrátom a fosforečnanom sodným sa používa ako taviaca soľ v tavených syroch. Jeho uplatnenie nájdeme aj v kozmetike a v tlačiarenskom priemysle.

Výroba:
Priemyselne sa vyrába pridávaním hydroxidu sodného do kyseliny algínovej.

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Želírujúce látky

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.