Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E355 - Kyselina adipová

Charakteristika:
Kyselina adipová sa za normálnych podmienok vyskytuje vo forme bieleho kryštalického prášku. Používa sa na okysľovanie, úpravu pH alebo ako látka dodávajúca potravinám trpkú až kyslú chuť. Je odolná proti vlhkosti. V prírode sa vyskytuje v rastlinných bunkách.

Použitie:
Kyselina adipová má široké využitie v potravinárstve ako napr. látka upravujúca pH, alebo ako kypriaca látka. Má výraznú okysľujúcu vlastnosť, vďaka ktorej dodáva potravinám jemnú kyslú chuť. Nájdeme ju v pekárskych výrobkoch, práškoch do pečiva, v dochucovacích zmesiach, cukrovinkách, mliečnych a mäsových výrobkoch, v nápojoch, konzervovanej zelenine a želatínových dezertoch. Ďalej sa používa do tukov a olejov, kde zabraňuje procesu žltnutia. Pri výrobkoch obsahujúcich vaječné bielky zlepšuje ich šľahanie a pri tavených syroch a syrových nátierkach sa používa na ich zlepšenie roztierateľnosti. Kyselina adipová sa tiež využíva ako náhrada soli a má vlastnosť udržať práškové výrobky sypké a suché.

Výroba:
Priemyselne sa vyrába oxidáciou cyklohexanolu kyselinou dusičnou.

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Kyseliny a regulátory kyslosti

Zdroje:

A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Kyselina adipová – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.