Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E338 - Kyselina fosforečná

Charakteristika:
Kyselina fosforečná sa vyskytuje ako kvapalina, ktorá je bezfarebná a bez zápachu. Pevná kryštalická štruktúra je veľmi nestabilná. Využíva sa hojne v potravinárstve predovšetkým ako ochucovadlo a na okyslenie colových nápojov. Je to najlacnejšia, ale najsilnejšia okysľujúca látka.

Použitie:
Kyselina fosforečná sa vďaka svojej okysľujúcej a štipľavej chuti uplatňuje predovšetkým na výrobu nápojov typu cola a ďalších nealkoholických nápojov, ale aj do želé, mrazených mliečnych výrobkov, sladkostí, pekárenských výrobkov alebo v pivovarníctve. Má však množstvo iných vlastností napr. ako zdroj fosforu, zvyšovanie účinku antioxidantov v rastlinných tukoch alebo odstraňovanie nežiaducich účinkov kovov. Využíva sa teda aj na výrobu syrov a tukov.

Výroba:
Priemyselne sa vyrába reakciou oxidu fosforečného s vodou.

Skóre škodlivosti:

safety-score-2

Zaradené do skupiny:

Sekvestranty

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.