Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E336 - Vínany draselné

Charakteristika:
Vínan draselný alebo vínny kameň sa vyskytuje vo forme kryštálov. Používa sa ako regulátor kyslosti, stabilizátor, zahusťovadlo a ako protispekavá a kypriaca látka.

Použitie:
Využitie vínanu draselného je pomerne široké. Vo výrobkoch ako sú cukrovinky, vína, nealkoholické nápoje, pekárske výrobky, želé, ovocné nápoje, šťavy, zaváraniny a pudingy má funkciu stabilizátora, zahusťovadlá, protispekavé a kypriace látky, regulátora kyslosti alebo ako látka kontrolujúca pH. Vinan draselný pôsobí aj antibakteriálne.

Výroba:
Vzniká ako vedľajší, zle rozpustný produkt pri výrobe vína pri reakcii kyseliny vínnej s draslíkom. Vínan draselný sa následne vyzráža ako kryštalický zákal.

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Stabilizátory

Zdroje:

Vinný kámen – Wikipedie – [web]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.