Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E332 - Citrónany draselné (citráty)

Charakteristika:
Citrát draselný je priehľadný alebo biely prášok, bez zápachu, s ľahkou slanou chuťou. Používa sa predovšetkým na úpravu kyslosti. Obohacuje potraviny potrebným draslíkom. Ďalej sa delia: E332(i) dihydrogencitrát draselný, E332(ii) citrát tridraselný.dihydrogencitrát sodný, 331(ii) hydrogencitrát sodný a 331(iii) citrát sodný.

Použitie:
CCitrát draselný sa používa ako regulátor kyslosti do cukroviniek, umelo prisladzovaných želé, ovocných nápojov, džemov, syrov a salám. Využíva sa pri výrobe margarínov a v mäsových výrobkoch. Okrem toho dokáže viazať železnaté a meďnaté ióny, ktoré katalyzujú samovoľnú oxidáciu tukov, a tým môže zabraňovať procesu žltnutia. Obsahuje draslík a využíva sa na doplňovanie potravín týmto prvkom. Ďalej sa používa ako emulzný stabilizátor. Jeho uplatnenie nájdeme aj v lekárstve ako močopudný prostriedok a vďaka svojej vlastnosti regulácie pH sa používa na zníženie kyslosti moču alebo ako žalúdočný antacíd (látka, ktorá neutralizuje kyselinu chlorovodíkovú v žalúdočnej šťave a tým znižuje kyslosť v žalúdku).

Výroba:
Priemyselne sa vyrába pridávaním hydroxidu draselného do kyseliny citrónovej.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Stabilizátory

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.