Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E331 - Citrónany sodné (citráty)

Charakteristika:
Citrát sodný je biela látka kryštalickej alebo zrnkovitej štruktúry, ktorá sa však môže vyskytovať aj vo forme prášku s ľahkou slanou chuťou. Je bez zápachu, na vzduchu stály. Používa sa na úpravu kyslosti alebo na zachovanie bubliniek v perlivých nápojoch. Bližšie rozdelenie: 331(i) dihydrogencitrát sodný, 331(ii) hydrogencitrát sodný a 331(iii) citrát sodný.

Použitie:
Citrát sodný sa používa ako emulgátor do zmrzlín, syrov a kondenzovaných mliek. V tavených syroch má funkciu taviacej soli na zlepšenie roztierateľnosti. Ďalej sa využíva na úpravu kyslosti ovocných nápojov, cukroviniek, ovocného želé, zaváranín, džemov. Do perlivých nápojov sa pridáva z dôvodu zachovania bubliniek (karbonatácia). Viaže stopové kovy (môžu spôsobovať napr. žltnutie), tým zabraňuje vstupu týchto kovov do bunky a odstraňuje ich nežiaduce účinky. Využitie citrátu sodného je tiež v kozmetike, kde funguje ako alkalizátor. Jeho uplatnenie nájdeme aj v lekárstve ako močopudný prostriedok a vďaka svojej vlastnosti regulácie pH sa používa na zníženie kyslosti moču.

Výroba:
Priemyselne sa vyrába pridávaním žieravej sódy (hydroxidu sodného) do kyseliny citrónovej.

Skóre škodlivosti:

safety-score-1

Zaradené do skupiny:

Taviace soli

Zdroje:

Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.