Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E322 - Lecitíny

Charakteristika:
Lecitín je prírodným antioxidantom prirodzene obsiahnutým v každej živej bunke. Má funkciu antioxidantu a emulgátora a v potravinách plní mnoho pozitívnych funkcií – napr. zabraňuje oddeleniu vody od oleja, spomaľuje tvrdnutie chleba, znižuje prskanie pri smažení, a pod. Lecitín je prirodzená súčasť mnohých potravín, je to zdraviu prospešná látka. Ako prírodný zdroj lecitínu je možné využiť orechy, semená, sójové bôby, vaječný žĺtok, niektoré oleje. Pre ľudské zdravie je úplne neškodný.

Použitie:
Používa sa v rade potravín, ako sú napr. raňajkové cereálie, cukríky, čokoláda, lentilky, žuvačky, pečivo, margarín a ďalšie. Okrem jedál je tiež súčasťou kozmetických výrobkov, napríklad mydiel a šampónov, pretože zabraňuje vysúšaniu pokožky.

Výroba:
Je obsiahnutý vo vysokej koncentrácii vo vaječnom žĺtku a v rastlinných olejoch, na priemyselné účely sa získava zo sójových bôbov.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-0

Zaradené do skupiny:

Emulgátory

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.