Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E320 - Butylhydroxyanizol (BHA)

Charakteristika:
Pevná, biela látka, rozpustná v tukoch. Dodáva výraznú chuť výrobkom, v ktorých je obsiahnutá a uchováva ich pred skazením. Ako antioxidant spomaľuje žltnutie tukov a má aromatické účinky. Proti niektorým baktériám a plesniam pôsobí ako konzervant. Môže byť obsiahnutý aj v obaloch, z ktorých potom preniká do jedla.

Použitie:
BHA má široké využitie ako konzervačný prostriedok, antioxidant a stabilizátor v mnohých výrobkoch, napríklad v nápojoch, margarínoch, majonéze, zmrzline, sladkostiach, pečive, žuvačkách, želatínových dezertoch, polievkových základoch, produktoch zo zemiakov, kandizovanom ovocí, raňajkových cereáliách, tuku do pečiva a ďalších. Jeho použitie je zakázané vo výrobkoch pre deti. BHA môžeme nájsť aj v kozmetických výrobkoch.

Výroba:
Látka sa vyrába z vedľajších produktov vznikajúcich pri spracovaní ropy.

 

Skóre škodlivosti:

safety-score-3

Zaradené do skupiny:

Látky zvýrazňujúce chuť a vôňu

Zdroje:

Butylated Hydroxytoluene – [web]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]

 

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.