Location

Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
Kontaktujte nás
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava

Starý Otec je maloobchodná sieť s potravinami. V súčasnosti máme v rámci Bratislavy devätnásť predajní. Zameriavame sa prevažne na slovenské potraviny, pričom máme aj vlastné výroby – mäsovýrobu, pekáreň a produkciu medu.

Kontakt

Starý otec, a.s.
Závodná 78/C, 821 06 Bratislava
IČO: 36 769 371
info@staryotec.sk

Sociálne siete

E311 - Oktylgallát

Charakteristika:
Nariadenie Komisie (EÚ) 2018/1481 zo 4. októbra 2018 – stiahnuté zo zoznamu schválených prídavných látok na výrobu potravín. Pevná, biela, kryštalická látka bez zápachu. Oktylgallát je horľavý a pri zahriatí na teplotu rozkladu vysiela štipľavý dym a nepríjemný zápach. Pri požití je ľahko jedovatý. Je dobre rozpustný v tukoch, preto sa oproti E310 používa viac.

Použitie:
Ako antioxidant v margaríne a ďalších tukoch. Ďalej je obsiahnutý v obalových materiáloch zemiakových lupienkov a raňajkových cereálií, aby z nich prenikol do jedla a zabránil tak oxidácii. Ďalej sa používa ako prísada do polievok, koreniacich prípravkov, omáčok v sáčku, pečiva, kávy s mliekom z automatov, detských žuvačiek, marcipánu, nugátu a ďalších.

Výroba:
Esterifikáciou oktyl-alkoholu a kyseliny gallovej, ktorá sa získava zo škrupiny lieskových orechov.

Skóre škodlivosti:

safety-score-4

Zaradené do skupiny:

Antioxidanty

Zdroje:

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm – [kniha]
A consumer’s dictionary of food additives – [kniha]
Víme, co jíme? Dr. Tereza Vrbová – [kniha]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray – [kniha]
Nariadenie Komisie (EÚ) 2018/1481 zo 4. októbra 2018 – [web]

Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.